Zachełmie - magiczne miejsce w KarkonoszachW miejscowości znajdowały się majątki stanowiące dominium rodu Książąt Reuss. Siedziba rodu znajdowała się w Staniszowie Górnym. Protoplastą rodu Reuss z Saksonii był Heinrich der Fromme von Weida. Słynny pałac - siedziba młodszej linii rodu - powstał w 1787r. z inicjatywy hrabiego Henryka XXXVIII von Reuss. Wokół pałacu powstało duże założenie parkowo - krajobrazowe z licznymi otwarciami widokowymi, odsłoniętymi skałkami, pustelniami. Chociaż było własnością prywatną postało otwarte dla gości i mieszkańców - tak jest i dzisiaj.

Zadbany i popularny wśród turystów Staniszów był uważany do II wojny światowej za najpiękniejszą wieś Kotliny Jeleniogórskiej. Na potwierdzenie opinii o urodzie okolicy Izabeli Czartoryskiej, która w pierwszej połowie XIX wieku podróżując do Cieplic odwiedziła również Staniszów.

Tajemniczym mieszkańcem Staniszowa był Hans Rischmann, przez jednych uważany za proroka, przez innych za nawiedzonego, a jeszcze innych za oszusta.

Staniszów zasłynął w świecie z produkowanego tu niegdyś likieru ziołowego Echt Stonsdorfer Bitter. Co ciekawe likier jest nadal produkowany, tyle że w Niemczech.

Interesująca jest także historia opowiadana przez najstarszych mieszkańców wsi, którzy pamiętają, jak w ostatnich dniach II wojny światowej, przed wycofaniem się stąd armii niemieckiej, w pobliżu Staniszowa chowano jakieś tajemnicze skrzynie.

 Lokalizacja Zachełmie

Copyright (c) InterPele zachelmie.pl stat4u