Zachełmie - magiczne miejsce w Karkonoszach


Sosnówka pozostaje ważną miejscowością wypoczynkową Karkonoszy, choć w latach dziewięćdziesiątych po sprzedaży obiektów wczasowych należących do zakładów pracy i Funduszu Wczasów Pracowniczych (FWP) liczba łóżek do dyspozycji turystów zmalała. Na gości czeka obecnie trochę ponad 400 miejsc noclegowych w ośrodkach wypoczynkowych i gospodarstwach agroturystycznych.

Pierwszy raz Sosnówka została wzmiankowana w 1305 roku, w rejestrze podatkowym biskupstwa wrocławskiego. Z przekazów i badań archeologicznych można wnioskować, że powstała być może pod koniec XII wieku przy najstarszym przejściu wiodącym przez Karkonosze na południe do Czech, zwanym później Śląskim Traktem. Fragment tej drogi biegnący od wylotu Pogańskiej Doliny, zboczem Grabowca do Dobrego Źródła to Babia Ścieżka lub Ścieżka Czarownic. Nazwy te są świadectwem istnienia ośrodka pogańskiego, prasłowiańskiego kultu, który sięgał czasów neolitu (w Polsce trwał ten okres do 1900 r. p.n.e.).

Po raz drugi pojawia się Sosnówka w spisie parafii diecezji wrocławskiej z 1318 roku, który potwierdza istnienie kościoła, jako pomocniczego dla parafii sobieszowskiej. W dokumencie z 1366 roku Książe świdnicko-jaworski Bolko II nadaje czynsz ze Świerzawy na utrzymanie kaplicy św. Anny. Od końca XIV wieku teren dzisiejszej Sosnówki wchodzi w skład majątku śląskich rycerzy von Schaffgotschów., panów na Chojniku od 1377 roku.

 Lokalizacja Zachełmie

Copyright (c) InterPele zachelmie.pl stat4u