Zachełmie - magiczne miejsce w Karkonoszach

Podgórzyn jest siedzibą władz gminy, która leży w "samym sercu Karkonoszy". Pod koniec 2007 roku gminę zamieszkiwało 7850 osób na obszarze 8247 hektarów. Sam Podgórzyn liczy 1733 mieszkańców (stan XII 2007). To duża wieś o zróżnicowanych funkcjach, jest tu około 50 gospodarstw rolniczych, dwa duże zakłady przemysłowe: "Metgum" - producent wyrobów gumowych i "Woskar" - producent obuwia dziecięcego i wiele mniejszych zakładów i warsztatów

Sosnówka jest najdłuższą wsią Gminy Podgórzyn, liczy 6 kilometrów długości. Rozczłonkowana zabudowa leży na wysokości 370 - 720 m n.p.m., to największa różnica wzniesień ze wszystkich miejscowości gminy. Dlatego tradycyjnie dzieli się ją na Sosnówkę Dolną, leżącą w Kotlinie Jeleniogórskiej i Górną, wspinającą się po zboczach wzniesień Pogórza Karkonoskiego. Sosnówkę zamieszkuje 1055 osób (stan 30.XII 2008).

 

Przesieka jest trzecim pod względem wielkości i znaczenia (po Szklarskiej Porębie i Karpaczu), centrum wypoczynku w Karkonoszach. Jest górską wsią uroczo położoną, jak podkreślają mieszkańcy, "w samym sercu Karkonoszy". Bystre potoki, Czerwień i Podgórna tworzą malownicze doliny, które rozdziela wzniesienie zwane Złotym Widokiem (610 m n.p.m.) - z tego miejsca panorama Kotliny Jeleniogórskiej i głównego Grzbietu Karkonoszy wzbudza zachwyt nawet

Stare podanie głosi, że ciepłe źródła odkrył w roku 1175 ks. Bolesław Kędzierzawy, goniąc w czasie polowania rannego jelenia. Pierwsza historyczna wiadomość dotycząca Cieplic pochodzi z 18. 03.1281 gdy ks. Bernard Lwówecki darował joannitom miejscowość „Calidus fons” (ciepłe źródło) oraz 250 łanów ziemi. W 7 lat później Cieplice otrzymały pierwszy dom zdrojowy. W roku 1381 miejscowość kupił rycerz Goczo Schoff, który w 1403 roku ufundował przy źródłach prebendę

Jelenia Góra położona jest w centrum Kotliny Jeleniogórskiej. Ze wszystkich stron otaczają ją pasma gór: od południa Karkonosze, od wschodu Rudawy Janowickie, od zachodu Pogórze Izerskie i od północy Góry Kaczawskie.

Miasto liczące dzisiaj ok. 100 tyś mieszkańców zostało założone przez Bolesława Krzywoustego 1108 roku. Następne stulecia przyniosły rozwój przemysłu. Jelenia Góra zasłynęła przede wszystkim z produkcji i eksportu płótna lnianego. Jednak gwałtowny rozwój ruchu turystycznego w Karkonoszach uczynił z Jeleniej Góry atrakcyjną bazę wypadową.

Sobieszów położony około 2 km od Cieplic, leży nad rzeką Wrzosówką, w Kotlinie Jeleniogórskiej, u podnóża Karkonoszy. Miejscowość zlokalizowana jest u podnóża Góry Chojnik (627 m n.p.m.), która porośnięta drzewami mieszanymi, charakteryzuje się skalistym, granitowym podłożem. Na szczycie góry wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku, widocznego niemal z każdej części Sobieszowa. Góra Chojnik jest od 1953 rezerwatem przyrody i enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego, ustanowionego w 1959 r.
Pierwsza mapa na której pokazany jest Sobieszów pochodzi z 1824r.

Szklarska Poręba położona jest u zbiegu Karkonoszy i Gór Izerskich, u podnóża góry Szrenica, w dolinie rzeki Kamiennej. Jako jedna z niewielu sudeckich miejscowości otoczona jest niemal w całości lasami - będącymi charakterystycznym elementem górskiego regionu. Samo miasto leży na wysokości od 440 do 886 m n. p. m.
Pomimo pierwszego wrażenia, jakoby było to miejsce dość zatłoczone i licznie uczęszczane, to na stałe zamieszkuje je zaledwie ok. 8 tys. mieszkańców.

Karpacz jest głównym ośrodkiem turystycznym i narciarskim wschodnich Karkonoszy, malowniczo położonym u stóp Śnieżki, w dolinach Łomnicy i Łomniczki na wys. 500-885 m.n.p.m. Składa się z kilku osiedli, stanowiących dawniej odrębne wioski: Krzywej Góry, Wilczej Poręby, Karpacz Górnego (dawnych Bierutowic), Płóczek i Brzezia Karkonoskiego. Główną arterią miasta, wzdłuż której koncentruje się większość instytucji, urzędów i placówek handlowych jest ul. Konstytucji 3 Maja jej przedłużeniem ul. Karkonoską w Karpaczu Górnym.Lokalizacja Zachełmie

Copyright (c) InterPele zachelmie.pl stat4u