Zachełmie - magiczne miejsce w KarkonoszachW mieście znajdują się dwa otwarte baseny kąpielowe, stadion sportowy, boiska do gier i zabaw, korty tenisowe. W sezonie zimowym czynnych jest kilkadziesiąt wyciągów narciarskich, tor saneczkowy i dwie skocznie narciarskie. Restauracje, kluby nocne i in. gwarantują rozrywkę przez cały rok.

Najstarsze wiadomości o osadnictwie w dolinie Łomnicy pochodzą z końca XIV w. i dotyczą działalności poszukiwaczy skarbów, którzy w piaskach i żwirach potoków szukali złota, srebra i kamieni szlachetnych.
Pierwsze osady zamieszkałe były przez drwali i kurzaków, wytwarzających węgiel drzewny dla kowarskich hut i kuźnic. W miarę wyrębu lasów powstawały rozległe polany, na których pojawiały się zagrody hodowców bydła.

Większą osadę założyli w XVII w. czescy protestanci broniący się przed prześladowaniami religijnymi po śląskiej stronie Karkonoszy. Wśród uchodźców znaleźli się zielarze którzy rozwinęli na wielką skalę zielarstwo i ziołolecznictwo. Produkowane przez nich medykamenty znane były szeroko na Śląsku i poza jego granicami. Ich działalność trwała 200 lat. Od połowy XIX w. Karpacz zaczął rozwijać się jako ośrodek turystyczny a od początku XX w. ośrodek sportów zimowych. W 1903r powstał pierwszy klub narciarski, w 1906r zbudowano tor bobslejowy, a w 1912r skocznię narciarską.

W okresie między wojennym powstało wiele pensjonatów w modnym stylu tyrolskim i szwajcarskim. Zbudowano też nowy tor bobslejowy, skocznie narciarskie, tor lodowy, klika torów saneczkowych, korty tenisowe, boisko sportowe itp.
Po zakończeniu II wojny św. Karpacz odzyskał dawne znacznie jako popularna stacja klimatyczna.
Prawa miejskie uzyskał w 1960r.Więcej o atrakcjach Szklarskiej Poręby, baza noclegowa www.wkarpaczu.net

 Lokalizacja Zachełmie

Copyright (c) InterPele zachelmie.pl stat4u