Zachełmie - magiczne miejsce w KarkonoszachDziś jest to przede wszystkim ośrodek turystyczny oferujący wiele ciekawych propozycji wypoczynku i miłego spędzenia czasu. Wędrując ulicami Jeleniej Góry można zauważyć liczne pamiątki i zabytki przeszłych wieków. Na uwagę zasługuje zespół starego miasta z ratuszem i podziemiami okalającymi malowniczy jeleniogórski rynek. W pobliżu rynku wznosi się najstarsza budowla w mieście – kościół parafialny pod wezwaniem Św. Erazma i Pankracego.


Z
pośród wielu kościołów należy zobaczyć dawny kościół ewangelicki – kościół Św. Krzyża. Wokół kościoła znajduje się unikatowy zespół barokowych i rokokowych kaplic grobowych z XVIII wieku. Godnym uwagi jest również ozdobiony secesyjną dekoracją gmach teatru im. Cypriana K. Norwida. Na szczególna uwagę turystów zasługują eksponaty Muzeum Okręgowego.

Zbiory obejmują szkło od V wieku p.n.e. do czasów współczesnych, wyroby z cyny, kowalstwo artystyczne, ceramikę śląską, meble oraz militaria. W dziale etnograficznym znajdują się: malarstwo ludowe na szkle, stylowe szafy, skrzynie i narzędzia do obróbki lnu i wełny.

 Lokalizacja Zachełmie

Copyright (c) InterPele zachelmie.pl stat4u